Vissa dagar har jag ingen lust eller ork eller tid att blogga. När jag har ett recept på något jag lagat med lite bilder i kameran som ska laddas upp och redigeras känns det enklare att få till ett inlägg men när det bara är ett vanligt vardagspratsinlägg kan det ibland kännas hopplöst att komma på vad jag ska skriva om. Andra dagar har jag hur många idéer som helst om vad jag ska skriva men en del dagar är det verkligen helt tomt i skallen och att skriva ett inlägg bara för att det just ska bli ett inlägg känns ju ganska meningslöst. Så var det igår. Idag har jag redan skrivit ett inlägg men det dyker upp först i morgon (läs fredag) bitti. Tidsstyrt är ganska fiffigt! Det är veckans radiorecept som nu har blivit nedpräntat.

Nästa fredag, den 19 mars, är det åter dags för mig att vara med i studion, tiden går så otroligt fort! Pratade med programledaren Lena idag om vad mitt inslag ska handla om och hon gillade min idé. Jättekul när jag får vara med och styra lite vad det ska handla om. Vad det blir får ni allt vänta på!

Idag har sambon klippt sig och skaffat jobb! Eller rättare sagt jag har klippt honom men jobbet har han skaffat själv. Härligt!!! Jonathan är nog den som blir mest glad för nu får han vara på fritids igen. Det blev ju bara fyra dagar nu senast när sambon fick rycka in som snöskottare.

Nu ska jag ta min trötta kropp och min sega skalle och gå och lägga mig!
Kram Ann